Inserisci username e password nei campi sottostanti.
Username:
Password:

Qendra Sociale Murialdo

 

 
 

“Qendra Sociale Murialdo (QSM) pėr formimin profesional dhe edukimin e tė rinjve” ėshtė njė shoqatė me karakter edukues, humanitar, jo shtetėror, pa qėllime pėrfitimi, qė ka filluar aktivitetin e saj nga viti 1994 dhe ėshtė e themeluar nė bazė tė ligjeve shqiptare dhe e regjistruar nė Fier mė 23 mars 1995, me nr regjistrimi 5821, modifikuar dhe e regjistruar pėr herė tė dytė nė Tiranė me nr 5821/1 né datėn 25.06.2002.

Kjo shoqatė nė kuadrin e ushtrimit tė lirė tė njė funksioni tė dobishėm pėr interesin e pėrgjithshėm, nxit formimin profesional dhe ēdo veprimtari me karakter sportiv, edukativ, kulturor, shkencor, artistik, etj. qė tė kontribuojė pėr njė proces tė vetėformimit njerėzor, civile e moral, si njė faktor lirie dhe pėrgjegjėsie nė jetėn shoqėrore tė bashkėsisė kombėtare shqiptare. Marėveshja pėr ngritjen dhe zhvillimin e Qendrės sė Formimit Profesional ėshtė bėrė nga Ministria e Punės dhe Ēėshtjeve Sociale, Ambasada Italiane dhe ENGIM e firmosur nga Ministri i Punės  dhe Ēėshtjeve Sociale nė datėn 19/02/1996.

 

Shėnja tė njė pranie

 

Qendra Sociale Murialdo ėshtė njė propozim i hapur ndaj tė gjithėve dhe ka bėrė tė mundur qė, mė09.03.97, nė momentin mė tė vėshtirė tė historisė Shqipėtare, organizoi dhe mirėpriti nė ambjentet e saj, tė gjitha partitė, autoritetet lokale, shoqatat dhe besimet fetare, nė njė takim, bashkėbisedim dhe pėrkushtim tė pėrbashkėt nė shėrbim tė qytetit, pėr njė vepėr ripajtimi.

 Autoritetet lokale nė shėnjė vlerėsimi pėr aktivitetet e kryera, pėr projektin edukativ propozuar tė rinjve, kanė emėrtuar rrugėn nė tė cilėn ndodhet Qendra me emrin e shėn Leonardo Murialdos. Festa e 18 maj 1999 ka qėnė e karakterizuar nga emėrtimi i rrugės ku kanė marrė pjesė nga pushteti lokal dhe afėrsisht 1000 tė rinj, tė cilėt realizuan njė spektakėl muzikor, lojra, ekspozitėn e pikturave dhe tė fotografive.

 

 

Metodat e bashkėpunimit

 

QSM mban lidhje me shoqata dhe institucione me karakter edukues, si shqiptare, ashtu edhe tė huaja.

Ėshtė anėtare e forumit tė OJQ shqiptare, me qėndėr nė Tiranė, si dhe ka qėnė njė ndėr nismėtarėt e forumit tė OJQ tė Fierit.

Nga 15 qershor 2000 ėshtė anėtare e Asamblesė sė Aleancės pėr Fėmijėt nė Shqipėri.

04-05 shkurt 2000 ka qėnė pjesėmarrėse nė organizimin dhe ka marrė pjesė nė panairin e parė tė OJQ vepruese nė Fier

Bashkėpunon me OJQ tė ndryshme shqiptare dhe tė huaja, pėr tė realizuar iniciativėn, projekte, aktivitete tė ndryshme nė dobi tė tė rinjve.

Njė bashkėpunim i veēantė ėshtė bashkėpunimi  me pushtetin lokal, zyrėn e punėsimit, dhomėn e tregėtisė, SHSSH, drejtorinė arsimore dhe shkollat e qytetit tė Fierit, duke filluar dhe pėrfshirjen e disa fshatrave.

Bashkėpunimi vazhdon edhe me Parlamentin Rinor, Tryeza tenie per koordinimin e antitrafikut.

Bashkėpunon nė mėnyrė tė veēantė me ENGIM, e cila ėshtė njė shoqatė italiane, jo shtetėrore, pa qėllim pėrfitimi qė zhvillon aktivitetin e saj parėsor nė fushėn e lartėsimit njerėzor mbi tė gjitha nėpėrmjet veprimeve tė formimit profesional nė Itali edhe nė botė (Spanja, Guinea Bissau, Sierra Leone, Amerika Latine, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Rumania, India).

 

Disa herė QSM ka ftuar ekspertė nga jashtė pėr formim, shkėmbimin e eksperiencave. Njė bashkėpunim i veēantė ėshtė dhe monitorimi pėr botėn e punės, realizuar nė bashkėpunim me ekpsertėt e dėrguar nga shoqata italiane seniors.

QSM ka filluar qė nga viti 1996 njė lidhje me qytetin e Albes (Cunieos) pėr formimin edukatorėve dhe shkėmbim eksperiencash. Nė Shtator 2001 nė Itali u zhvilluar njė takim me pėrfaqėsues nga zyra e punės, dhoma e tregėtisė si dhe pėrfaqėsues i QSM me temė Shqipėria njė vend pėr tu njohur. Nė Janar 2002 nė qytetin e Fierit erdhi njė delegacion nga qyteti i Albės dhe zhvilluar njė sėrė takimesh me pėrfaqėsues nga Pushteti lokal, nga Drejtoria e policisė sė Qarkut tė Fierit, Drejtoria Arsimore pėr tė filluar njė binjakėzim midis dy Bashkive tė qyteteve.

 

 

QSM nė vitin 1999 ka filluar njė bashkėpunim me “Fundatia Leonardo Murialdo”(shoqatė Rumune).

Nga 28 Tetor deri nė 3 Nėntor 1999, 2 operatorė nga QSM-ja kanė qenė nė Rumani, duke nisur kėshtu kooperimin me ta.

Nga 23-28 Prill 2001 kemi organizuar njė seminar nė Fier pėr shkėmbim eksperience dhe formimin reciprok pėr tė rinjtė.

Nė Maj deri nė Qershor 2003, njė operator rumun erdhi nė Fier dhe mori pjesė nė aktivitetet tona, nė kurset e formimit, vecanėrisht me fėmijėt e rrugės dhe minorenėt e riatdhetėsuar. Kėtu lindi dhe ideja pėr tė bashkėpunuar duke u nisur nga njohuritė e tyre tė pakta nė kėtė fushė.

Shkėmbim i eksperiencave te operatorėve kanė vazhduar nga viti 2005 deri ne vitin 2008.

 

Qė nga gushti i vitit 2004 QSM ėshtė anėtare e rrjetit antitrafik RILAT (Rrjeti i Institucioneve Lokale Anti Trafik).

 

 

 

 

Formimi i edukatoreve

 

QSM vepron duke krijuar njė familje edukuese, ku vend tė rėndėsishėm zėnė tė rinjtė dhe edukatorėt.

Njė nga detyrat kryesore pėr edukatorėt ėshtė rritja professionale e tyre. Pėr kėtė QSM ėshtė e angazhuar pėr njė azhornim tė edukatorėve dhe bashkėpunėtorėve tė ndryshėm qė punojnė pranė Qendrės. Pėr kėtė arsye ka filluar pregatitjen e edukatorėve duke bėrė stage pėrpara fillimit tė Qendrės sė Formimit Profesional nė Itali, pėr njė periudhė kohore 6 muaj, azhornimi i vazhdueshėm i edukatorėve, Tajnime tė ndryshme, shkėmbimi i eksperiencave me mėsues italian, si dhe takimi javor me edukatorėt.

 

Nė Qendrėn Rinore trajnime tė specifikuara edhe me shoqata tė huaja, tė lidhura me sportin, aktivitete kulturore dhe sociale, takime javore. Pėr aktivitete tė ndryshme zhvillohen trajnime tė posaēme.

 

Pėr shėrbimet sociale ėshtė e nevojshme qė operatorėt tė jenė tė pregatitur nė fushat specifike, prandaj kanė marrė pjesė nė kurse me periudhė kohore tė gjatė, seminare, trajnime tė ndryshme, shkėmbime eksperience me operatorė italianė nė Itali.

 

Edukatorėt e Qendrės kanė qėnė trajnues nė disa aktivitete formuese pėr edukatorė edhe duke bashkėpunuar me ILO, ICS, DAS, IOM, pushteti lokal.

 

Qendra Sociale Murialdo nė marrėveshje me Drejtorinė Arsimore Fier ka marrė pėrsipėr formimin e psikologėve tė shkollave tė Fierit.


PROJEKTET NĖ ZHVILLIM

 

 

QENDRA E FORMIMIT PROFESIONAL

 

Mė 19.02.1996, QSM ka nėnshkruar njė marrėveshje me Ministrinė e Punės sė Shqipėrisė, pėr realizimin dhe administrimin e njė projekti tė Formimit Profesional. Marrėveshja ėshtė nėnshkruar edhe nga ENGIM dhe nga Ambasadori italian nė Tiranė. Nė bazė tė kėsaj marrėveshjeje palėt impenjohen, nė lidhje me rolet pėrkatėse, nė realizimin e njė programi zhvillimi nė zonėn e Fierit duke pasur si qėllim ndėrtimin e njė QENDRE TĖ FORMIMIT PROFESIONAL dhe fillimin e veprimtarive pėr lartėsimin shoqėror dhe human tė tė rinjve, veēanėrisht atyre me mė pak mundėsi ekonomike.

Ndėrtimi i godinės, blerja e mjeteve tė nevojshme tė punės, shpenzimet e ndryshme tė administrimit, nisja e njė konvikti tė vogėl ku banojnė studentėt e rrethinave tė tjera tė afėrta, janė deri tani tė siguruara falė njė bashkėpunimi tė ngushtė tė QSM dhe ENGIM dhe ofertave vullnetare.

Mė 13.01.1997 filluan rregullisht kurset e para dy vjeēare tė formimit profesional pėr elektriēistė, sekretarė ndėrmarrjesh dhe gjuhė tė huaja (italisht, anglisht, gjermanisht). Secili kurs pėrbėhet prej 20 studentėsh (nxėnėsit e pranishėm nė kėto kurse janė 10 nga Fieri dhe 10 jashtė Fierit).

Mė 27 korrik 1998 iu dorėzuan diplomat 51 tė diplomuarėve tė parė; diploma kėto tė nėnshkruara edhe nga Ministria e Punės.

Nė fund tė muajit korrik 99 u zhvillohet ceremonia e dorėzimit tė diplomave pėr brezin e dytė tė tė diplomuarėve: 20 studentė pėr gjuhėt e huaja, 19 pėr sekretare ndėrrmarrjesh.

Mė 02 shtator 2000 dorėzimi i diplomave tė vitit tė dytė tė kurseve 2 vjeēare pėr elektriēistė, sekretari, gjuhė tė huaja (anglisht, italisht).

Nė tetor 2001 dorėzimi i diplomave tė vitit tė dytė tė kurseve 2 vjeēare pėr sekretari dhe gjuhėt e huaja.

Nė vitin 1997 hapja e njė kursi eksperimental pėr rrobaqepsi pėr vajza. Qė nga viti 1999 dhe nė vazhdim zhvillohen kurse 1 vjeēar pėr rrobaqepsi me 20 nxėnės ēdo vit.

Nė vitin 2000 kemi filluar njė kurs eksperimental dega mekanik, duralumin, pėr tė rinjtė me probleme sociale ose tė riatdhesuar.

Cdo vit QSM zhvillon me nxėnėsit e Qendrės sė Formimit Profesional seminare me tematikė Bota e punes, mundesite dhe problematikat sociale.

Shumica e kursantėve qė mbarojnė studimet pranė Qendrės sė Formimit Profesional gjejnė shpejtė dhe mė me lehtėsi punė.

P.sh situata emergjente e refugjatėve tė Kosovės, (1999) solli nė Fier shumė OJQ tė cilat iu drejtuan Qėndrės sonė tė Formimit Profesional pėr tė punėsuar personel tė kualifikuar.

Rezultatet pozitive tė fituara na konfirmojnė mbi oportunitetin pėr tė kualifikuar gjithmonė dhe mė shumė dhe pėr tė azhornuar aktivitetin e Qendrės sė Formimit Profesional.

Nė Qendrėn e Formimit Profesional ruhet si traditė takimi miqėsor me ish nxėnėsit si dhe pėr tė parė aftėsitė e tyre nė punė si dhe mundėsitė e azhornimit pėr profesionet e tyre.

Nė nėntor 2001 fillimi i njė zyre informim pėr tė rinjtė nė bashkėpunim me Movimondo, orientimi mbi mundėsitė e punėsimit, studimit dhe formimit profesional pėr tė rinjtė.

18 Mars 2005, nė bashkėpunim me Bashkinė, Dhomėn e Tregėtisė, Zyrėn e Punės, Drejtoria Arsimore, Engim, ėshtė organizuar njė seminar formimi i vazhdueshėm pėr tė rriturit.

18 Maj 2007 seminar “Europa +Shqiperia= ecje”, seminar i zhvillua r ne bashkėpunim me komunitetin Europian ne Tirane

15 qershor 2008 formim profesional “Realitet, mundesi prospektiva” ku kane marre pjese Qendra e Formimit Profesional, Drejtoria Arsimore, drejtuar nga drejtori i pergjithshem i Sherbimit Social Shteteror.

 

PREZENCA EDUKATIVE NE SHKOLLAT E FIERIT

 

Qė nga fillimi, QSM ka bashkėpunuar me Drejtorinė Arsimore tė Fierit, duke propozuar dhe koordinuar aktivitete tė ndryshme:

Janė nė zhvillim e sipėr edhe projekte tė SHKĖMBIMIT TĖ PEDAGOGĖVE italianė dhe mėsuesve tė shkollave shtetėrore tė Fierit. Projekti mendohet tė paraqesė elementė krahasimi ndėrmjet dy pėrvojave tė mėsimdhėnies dhe edukimit nė tė ardhmen.

 

QSM ka nisur trebinjakėzime

 

1994 – Shkolla e mesme “Savastio” nė Volturino (Foggia) e cila koordinon bashkė me shkollat e tjera italiane shkėmbime kulturore, metodologjike ndėrmjet shkollave 8-vjeēare italiane dhe shqiptare

1996 – Pėr shkollat e mesme janė ndėrtuar tashmė dy grupe pune:

njė nė Viterbo nė Itali, ku do tė marrin pjesė mėsuesė dhe persona me kompetencė dhe eksperiencė nė fushėn e mėsimdhėnies.

njė nė Fier ku bėjnė pjesė drejtori i inspektorėve tė Drejtorisė sė Arsimit nė Fier, dy drejtorė tė shkollave tė mesme dhe disa profesorė.

Korrik 2000         - ka filluar njė binjakėzim i tretė njė shkollė 8-vjeēare nga Lucera (FG) me shkollėn Llazi Dashi Fier.

 

Nė nivelin e studentėve janė realizuar:

 

Nga ’94 ēdo vit zhvillohet njė javė sportive me pjesėmarrjen e gjithė shkollave tė Fierit

Janė realizuar javė kulturore me shkolla tė ndryshme 8-vjeēare dhe tė mesme

Nė verė ’96 njė projekt edukimi pėr paqen “Ne jemi paqja” u nis nė formė eksperimentale me shkollat tetevjeēare.

Nė maj '97 kemi filluar projektin "Ne tė rinjtė, shpresė e njerėzimit" nė bashkėpunim me Drejtorinė Arsimore tė Fierit, sektorin e kulturės tė Kėshillit tė Rrethit. Projekti ka si protagonistė tė rinjtė e shkollave tė mesme pėr njė proēes tė EDUKIMIT NĖ DEMOKRACI, nė paqe, nė liri, nė mikpritje, nė pajtim.

Iniciativa lindi si njė pėrgjigje ndaj gjėndjes kritike tė krijuar nė 1997, pėr tė ndihmuar tė rinjtė pėr tė qėnė protagonistė tė jetės sė tyre publike dhe demokratike.

26 prill 2000 seminar mbi Gjergj Fishtėn dhe publikimi i njė numri special gazete.

Janė mbėshtetur dhe realizuar aktivitete tė ndryshme bashkė me grupet e tė rinjve tė shkollave tė mesme

 

 

AKTIVITETE PĖR PARANDALIMIN SOCIAL

 

QSM ka nisur njė seri iniciativash pėr tė kuptuar problemin dhe pėr tė gjetur disa mundėsi zgjidhjeje lidhur me problemet e tėrheqjes sė tė rinjve pėr Italinė, tė minorenėve tė ēuar jashtė Shtetit pėr lypje, pėr drogėn, prostitucionin, tė dhunės minorene nė rritje.

Kontributi i parė ėshtė dhėnė nga Qendra e Formimit Profesional e drejtuar nė bashkėpunim me ENGIM.

Pėr tė kuptuar mė mirė realitetin, nė kėrkim tė pėrgjigjeve tė urgjencave rinore, QSM ka nisur nė tetor tė 1996 njė Grup Nismėtar Shqiptar pėr Iniciativat e Parandalimit qė nė bashkėpunim me autoritetet lokale, veēanėrisht me shėrbimin e asistencės sociale tė bashkisė sė Fierit, dhe nė bashkėpunim me Engim po nis njė projekt parandalimi dhe rekuperimi shoqėror. Gjithashtu falė njė bashkėpunimi efikas me shoqata tė ndryshme italiane, ndjekim me vėmendje tė veēantė minorenėt shqiptarė qė jetojnė situata tė vėshtira dhe shfytėzimi nė Itali (kontakte me familiet, dokumenta, riatdhesim i mundshėm, ambientim…).

12 – 17 maj 2000 seminar dhe takim me ekspertė italianė dhe me drejtorin e policisė sė Fierit, mbi problematikat delikuente, droga, problematikat rinore.

21-23 tetor 2001 trajnim me nxėnėsit e qendrės sė formimit profesional mbi parandalimin e trafikimit tė qėnieve njerėzore.

25 maj 2001 seminar i organizuar nė bashkėpunim me Drejtorinė Arsimore, DAS, Konsullatėn Italiane tė Vlorės, Policinė e Qarkut tė Fierit pėr problemet e brakstisjes shkollore dhe pėr emigrimin klandestinė tė minorenėve tė pashoqėruar nė Itali.

Nga viti 1998 zhvillohen  kurset pėr mbėshtetje shkollore

 

MINORENĖ TĖ RIATDHESUAR

 

Prej 18 gushtit 98, nė bashkėpunim me Shėrbimin Social Ndėrkombėtar, ka nisur njė projekt me qėllim ndėrhyrjen pėr pėrfshirjen e minorenėve tė pashoqėruar, tė riatdhesuar nga Italia.

Mė 7.12.98 deri nė 14.06.99 u realizua njė kurs special pėr elektriēistė qė sheh si nxėnės tė tij pikėrisht njė grup minorenėsh tė riatdhesuar.

01.09.2000-01.09.2002 nė bashkėpunim me ENGIM dhe i financuar nga Ministria e Ēėshtjeve Sociale Italiane, filloi njė projekt eksperimental pilot, nė dobi tė minorenėve nė vėshtirėsi njė vėmendje e veēantė mbi tė rinjtė e riatdhesuar.

Mė 24 – 28.10.2000 faza e parė e seminarit “Me sy tė hapur”, nė bashkėpunim me ekspertė italianė (nga DAS) mbi problematikat e minorenėve tė pa shoqėruar nė Itali dhe mundėsitė pėr sistemimin e tyre nė Shqipėri.

Prill 2001 faza e dytė e seminarit “Me sy tė hapur”

Puna me minorenėt e riatdhesuar parashikon takimin me tė miturin, ndjekjen jo vetėm tė nevojave tė tij qė kanė tė bėjnė me punėn, por edhe ndjekjen e nevojave shoqėrore, shkollore, psikologjike, takim me familjet prej nga vijnė, futjen nė njė ambient edukues, pėrfshirjen nė aktivitete tė ndryshme tė kryera prej QSM, aktivitete anėtarėsimi, sportive…

Nga nėntor 2001 kemi filluar njė eksperiencė tė veēantė nė bashkėpunimi me policinė e Fierit, pėr hapjen e njė Qendre Rehabilitimi pėr vajzat e trafikuara.

Nga data 1 shtator 2002 deri nė 31 dhjetor 2003, QSM nė bashkėpunim me ENGIM, ka realizuar njė marrėveshje me Ministrine e Punės dhe Ēėshtjeve Sociali Italiane, lidhur me minorenėt e pa shoqėruar. Projekti parashikonte intervistat nėpėr familje, mikėpritjen dhe rifutjen nė shoqėri nė rast se fėmijėt do tė riadhetėsoheshin.

15.10.2003 - 15-08-2005 nė bashkėpunim me Engim dhe i financuar nga Ministria e Ēėshtjeve Sociale Italiane, rifilloi njė Projekt nė dobi tė minorenėve me vėmendje tė veēante mbi tė rinjtė rom.

Nė datėn 25 prill 2005 Chaat – Usaid  miratoi projektin njė vjeēar “ Hap pas hapi”, kundėr trafikimit njerzor dhe parandalimit

“ėshtė ėndrra jote!” (2004-2005)

Eksperimentimi i nje metode te re shkollore riintegrimi pėr minoret te cilet nuk kane pėrfunduar ose kane braktisur shkollen fillore.

Financuar nga Banka Boterore me nje shume totale prej 4 950 000 USD

“Zhvilimi shkollor dhe alfabetizimi i minoreve ne rrezik” (2005)

“Eshte koha jote” (2005-2006) (Komuniteti Europian)

Program mbeshtetes i integruar pėr minoret ne situata te veshtira, me nje vėmendje te veēante kushtuar minoreve Rom.

“Nje sfide pėr integrim” (2008-2009) kurse mbėshtetje shkollore dhe integrim sidomos pėr femijet Rom (Chaat – Usaid)

 
KOMUNITETI EUROPIAN

 

Lidhjet dhe vlerėsimi i Komunitetit Europian pėr Q.S.M. janė shprehur nėpėrmjet projekteve qė Komuniteti Europian financon si edhe nėpėrmjet letrės drejtuar Q.S.M. me rastin e ditės sė Europės 1999 nė tė cilėn shprehet vlerėsimi pėr veprimtaritė e saj.

Nga 15.10.97 deri nė 15.06.98, nė bashkėfinancim me Komunitetin Europian, kemi realizuar projektin: “rinisemi nga periferia”, pėr minorenėt nga 12-18 vjeē qė kanė braktisur shkollėn, qė jetojnė problematika sociale por edhe familjare. Numri i tė rinjve pjesėmarrės nė kėtė projekt ishte 50. Ata kanė marrė pjesė nė kurse kompjuteri, gjuhė tė huaja, laborator artizanal, rrobaqepsie, aktivitete kulturore sportive. Pėr 7 tė rinj u hap dhe “kurs kundėr analfabetizmit” (kurs pėr mėsimin e elementėve tė gjuhės dhe tė llogaritjes, si dhe pėr formimin drejt marrjes sė vetėdijes mbi gjėndjen e tyre jetėsore). Pesė tė rinjtė qė morėn pjesė nė kėtė projekt kanė filluar tė punojnė nė njė ndėrrmarje kėpucėsh nė Fier.

Mė 15.11.98 deri nė 15.09.99 QSM ka realizuar njė projekt tė dytė tė bashkėfinancuar nga Komuniteti Europian i titulluar “tė rinjtė protagonistė”, ka patur si synim tė ndėrhyjė mbi tė rinjtė 8 – 18 vjeēarė, tė cilėt jetojnė probleme tė vėshtirėsive sociale, braktisje tė shkollės, mbarėvajtje tė ulėt shkollore, pėrvojat e para tė mikrokriminalitetit.

07.05.99 Dita e Europės koncert, poezi, piktura, lojra me rastin e 50 vjetorit tė krijimit tė Kėshillit Europian. Festa u realizua nė bashkėpunim me Drejtorinė Arsimore tė Fierit.

Nė 6 gusht 2001 ėshtė miratuar projekti, 1 vjeēar mbi tė drejtat e minorenėve, “me sy tė hapur,”i financuar nga Komuniteti Europian

15.10.2002, u mirata nga Komuniteti Europian projekt 1 vjeēar “Hallo

“Eshte koha jote” (2005-2006)

Program mbeshtetes i integruar pėr minoret ne situata te veshtira, me nje vėmendje te veēante kushtuar minoreve Rom.

“Rinia me dhe drejt Europes” (2007-2008)

Informimi Njohja Vleresimi Perceptimi i rinise, studenteve me vlera kėrkon pėrmbushjen e ketyre vlerave pėr te hyre ne KE.

Institucionalizimi i kooperimit te aktoreve lokal drejt nje informacioni me te detajuar, sensibilizimi dhe koncepti mbi KE.

“Trajnim pėr formim profesional, nje sfide pėr bashkėpunim” (Komuniteti Europian) (2007-2008)

Te rritet dhe te nxitet pjesėmarrja e nje numri sa me  te madh aktoresh ne implementimie e objektivave ne rritjen e cilesise se pėrgjithshme te EVT dhe kryesisht informimin e rinise pėr drejtim dhe kėshillim.

 

PARLAMENTI I MINORENEVE

 

Nė 09 Prill 2002 bashkėfinancim me Komunitetin Europia, nė bashkėpunim me Drejtorinė Arsimore u zhillua seanza e parė e Parlamentit tė Minorenėve, prej 40 deputetėsh, tė cilėt janė nxėnės tė shkollave tė mesme dhe tė shkollave 8 vjeēare tė qytetit dhe tė fshatit, tė rinjtė rom, si dhe pėrfaqėsues nga bota e punės dhe sport. Ky parlament ka pėr qėllim rritjen nė demokraci tė tė rinjeve si dhe pėr tė qėnė tė ndėrgjegjshėm pėr tė drejtat dhe detyrat ė kanė minorenėt. Puėn e tij parlamenti e filloi me aktivitete sensibilizuese me tė rinjtė e shkollave 8 vjeēare, festėn e rinisė me tė rinjtė e shkollave tė mesme, si dhe 30 maj realizuan njė seminar me temė “integrimi i rinisė nė jetėn shoqėrore-kulturore”, ku pjesėmarrės ishin tė rinjtė, mėsues, prindėr, pusheti lokal si dhe nga OJF tė ndrushme.

Parlamenti i minorenėve, nė bashkėpunim me QSM dhe CRS, ka realizuar kurse verore pėr tė rinjtė prindėrit e tė cilėve janė nė sistencė sociale.

Njė eksperiencė e veēante e parlamentarėve tė Parlamentit tė Minorenėve ka qėnė vizita nė Parlamenti Shqiptar, si dhe seanca parlamentare e zhilluar nė sallėn e tij. Nė kėtė sencė kishte dhe pėrfaqėsues nga Parlamenti Shqiptar, ku u zhvillua njė debat shumė interesant. Gjithashtu ky parlamenti zhvilloi dhe njė takim mė pėrfaqėsues tė Komunitetit Europian nė kėto ambjentet.

 

Bashkėpunimi vazhdon me parlamentin Rinor tė qytetit tė Fierit.

 

 

TĖ RINJTĖ NĖ QENDĖR TE VĖMENDJES

 

Zgjedhja e preferuar pėr tė rinjtė i ka lejuar QSM tė nisė njė seri iniciativash qė i shohin tė rinjtė protagonistė nė nivele tė ndryshme.

Nė maj tė 1997 -ės i ėshtė dhėnė nisja njė “Forumi rinor”, njė iniciativė pėr tė organizuar grupet e ndryshme tė tė rinjve banues nė Fier, pėr tė njohur, pėr tė projektuar bashkė, pėr tė realizuar iniciativa tė pėrbashkėta nė shėrbim tė tė rinjve. Iniciativa e parė ka qėnė nė qershor tė 1997-ės Manifestimi pėr paqen. Sensibilizimi pėr tė marrė pjesė nė zgjedhje.

Eksperienca tipike verore ėshtė “VERĖ pėr FEMIJET” nėpėrmjet iniciativave tė programuara pėr fėmijė dhe tė rinj, ku tė rinjtė shqiptarė bashkė me ata italianė, bėhen animatorė tė lojrave, tė kohės sė lirė, tė aktiviteve tė ndryshme. Njė eksperiencė shumė pozitive sepse bėn tė rritet tek tė rinjtė ndjenja e vullnetarizmit, ndjenja e tė ndenjurit bashkė pėr t’u angazhuar nė edukimin me vlera tė reja personale dhe shoqėrore. Pėrvoja edukative e “verės pėr fėmijėt” ka nisur nė korrik 95, dhe ka patur njė rritje vjetore tė pjesėmarrjes dhe tė interesimit qoftė nga ana e tė rinjve tė cilėt vullnetarisht kanė organizuar veprimtari argėtuese pėr mė tė vegjėlit, si edhe pėr tė rinjtė subjekt tė ndėrhyrjes argėtuese. Ēdo aktivitet ka qėnė i karakterizuar nga njė slogan.

Ø 1995 E dua jetėn

Ø 1996 Ne jemi paqja

Ø 1997 Ne tė rinjtė shpresa e njerėzimit

Ø 1998 Ne ecim sėbashku

Ø 1999 Shenja tė reja po lindin tashmė

Ø 2000 Se paqja ėshtė nė sytė e tu

Ø 2001 Vera na fton Pinoku

Ø2002 Peter Pan

Ø2003 Harry Potter

Ø2004 Nėnė Tereza

Ø2005 Leonardo Murialdo

Ø 2006 Shrek

Ø2007 Vallja e popujve miq

Ø2008 Nemo

 

Ēdo vit tė rinjtė shqiptarė bashkėpunojnė me rinjtė italianė, tė cilėt ndajnė momentet e miqėsisė, tė jetės sė pėrbashkėt, tė organizimit tė veprimtarive.Vera pėr fėmijėt shndėrrohet nė njė pėrvojė shėrbimi, programimi, takimi. Njė eksperiencė edukative mjaft e rėndėsishme si pėr tė rinjtė shqiptarė ashtu edhe pėr tė rinjtė italianė, e realizuar nė muajt Korrik-Gusht 1998, edhe me bashkėpunimin e tė rinjtė e Vlorės dhe me grupe tė rinjsh vullnetar italian.

Janė nė zhvillim nga 1995, BINJAKĖZIME tė ndryshme si midis tė rinjve brenda Shqipėrisė, ashtu edhe me tė rinj italianė tė cilėt gjatė verės, vijnė nė Shqipėri dhe shkėmbejnė pėrvoja edukative dhe shpirtėrore me tė rinjtė shqiptarė.

Nga viti 1995 ndėrtimi i GRUPEVE RINORE tė cilėt tė krijuar sipas interesave tė ndryshėm ndjekin njė program formimi dhe realizojnė pėrvoja shėrbimi. Interesante ishte dhe festa e realizuar mė 17 qershor 2000 tė rinj dhe prindėr sė bashku.

Njė grup tė rinjsh nisėn njė organizim pėr tė hartuar disa GAZETA tė titulluara

Ø Impuls

ØPėr Atme e Fe (Fishta)

ØMillenium

ØNjė mik

Ø14 Shkurti pėr ju

ØMirėseerdhėt

ØVazhdimėsi

ØSan Valentino

ØGėzuar Krishtlindjet

ØYlberi buzėqesh nėse ka tė gjitha ngjyrat

 

tė cilat tregojnė jetėn nė qėndėr dhe dėshirojnė tė jenė njė zė domethėnės pėr tė rinjtė.

 

Qendra jonė ėshtė pjesėmarrėse nė gazetėn “FIBS”qė hartojnė qėndrat RINORE tė qyteteve tė ndryshme.

Njė aktivitet domethėnės ėshtė edhe GRUPI MUZIKOR rinor, i cili shoqėron iniciativat e ndryshme, ngjarje, festa. Debutimi i tij i parė ishte me rastin e festės sė tolerancės dhe tė mirkuptimit mė 10.12.98, dhe nė vazhdim.

Prej 04.05.1998 deri nė 04.02.2000, me njė bashkėfinancim tėMinistrisė sė Ēėshtjeve Sociale Italiane, nė kuadrin e ndėrhyrjes nė favor tė minorenėve nė Shqipėri, nisi “PROJEKTI I QENDRĖS RINORE”, i cili lejon formimin e njė strukture organizative dhe ēeljen e parė tė njė qėndre tė anėtarėsimit rinor pėrmes aktivitetit edukativ sportiv dhe shfrytėzimit tė kohės sė lirė, duke nxitur njė sėrė aktivitetesh sportive, kulturore, artistike, teatrale, argėtuese, muzikore, laboratorė artizanalė…, nė bashkėpunim edhe me qėndrat e tjera tė pranishme nė Shqipėri, qė marrin pjesė nė tė njėjtin projekt tė Qendrės rinore.

Projekti ka qėnė rifinancuar pėr njė periudhė tė re prej 24 muajsh dhe ka filluar nė datėn 01.09.2000 dhe mbaroi 01.09.2002.

Nė 18 maj 2000 ėshtė inaguruar QENDRA RINORE me salla pėr aktivitete kulturore, formuese, teatrale, seminare, salla e lojrave pėr tė rinjtė, dhomė zhveshjeje pėr aktivitete sportive. Nė inagurim kanė marrė pjesė nga pushteti lokal dhe shumė tė rinjė, tė cilėt janė frekuentuesit e pėrditshėm tė qendrės.

QSM ka realizuar njė QENDĖR SPORTIVE me ambiente tė pėrshtatshme pėr futboll, basketball, volejboll, lojra popullore, ambiente pėr tė kaluar kohė tė lirė. Pėrfaqėsohemi me 3 skuadra nė kampionatin kombėtar tė futbollit deri nė moshėn 16 vjeēare.

 

Q.S.M. prej fillimit tė saj ka patur kėnaqėsinė tė ketė si BASHKĖPUNĖTORĖ-EDUKATORĖ. Pėr momentin mund tė mbėshtetet mbi njė ekip tė vogėl dhe tė sprovuar, i cili ēdo tė hėnė mblidhet pėr njė dialog mbi formimin, verifikimin, programimin.

Bashkėpunim me Qendrėn Sportive Italiane, UISP pėr trajnimin e mėsuesve sportiv tė qendrave rinore tė qyteteve.

Zhvillohen vazhdimisht aktivitete tė ndryshme sportive sikurse dhe kampionatet midis lagjeve tė qytetit tė Fierit, midis klasave tė shkollave 8 – vjeēare si dhe kampionati me shkollat e mesme tė qytetit.

 

 

AKTIVITETE MASIVE

 

Qendra Sociale Murialdo ka nisur organizimin e aktiviteteve masive pėr fėmijėt dhe tė rinjtė. Organizimi i kėtyre aktiviteteve parashikon gjithmonė bashkėpunimin me autoritetet dhe strukturat lokale.

Nė zgjedhjen e aktiviteteve ėshtė ndjekur kriteri i vlerėsimit tė traditės shqiptare, pėrveē shtimit tė dukurive tė reja.

§  Festa e balonave, duke vlerėsuar njė festė tipike shqiptare, prej 19 marsit 1998, rifilloi tradita e festės sė balonave. Aktivitet me pjesėmarrjen masive tė fėmijė tė shoqėruar nga prindėrit, nė bashkėpunim me shkollat ndihmohen fėmijėt edhe nė pėrgatitjen e balonave, tė cilat mė 19 mars zbukurojnė qiellin, tashmė e mbetur nė traditė.

§  Nė bashkėpunim me Drejtorinė Arsimore Fier, duke pėrfshirė tė gjitha shkollat e mesme tė qytetit, u organizua mė10.12.98. festa-koncert pėr ditėn e “tolerancės dhe mirėkuptimit”. Aktivitet i pėrgatitur sė bashku me tė rinjtė, duke ēelur iniciativa kulturore, sportive, debate, seminare…rreth 1000 tė rinj morėn pjesė nė kėtė manifestim nė praninė e autoriteteve lokale dhe me pjesėmarrjen e Ministrit tė Brendshėm Shqiptar si dhe deputetit tė Fierit z.Petro Koēi. Kjo datė tashmė ėshtė shumė e njohur pėr qytetin e Fierit pasi ēdo vit festohet nė bashkėpunim me Drejtorinė Arsimore me shkollat e mesme tė qytetit si dhe tė fshatit.

§  18 maj 99, me rastin e emėrtimit tė rrugės “Shėn Leonardo Murialdo, Edukator” nė tė cilėn ndodhet Qendra Sociale Murialdo, u organizua njė aktivitet nė tė cilin morrėn pjesė rreth 1000 tė rinj, nė kros, nė shfaqjen muzikore, nė lojėra…

§  festa e fėmijėve 1 qershor 99, duke aktivizuar edhe qėndrat kolektive nė tė cilat ishin strehuar refugjatėt e Kosovės me kėngė, lojėra, teatėr, vizatime. Rreth 1000 persona morrėn pjesė nė kėtė iniciativė nė bashkėpunim me CRS.

§  Festa e Kambanės sė paqes, nė bashkėpunim me Drejtorinė Arsimore, nė 9-10 dhjetor 1999 kanė qėnė 2 ditė kushtuar mikpritjes sė Kambanės sė paqes realizuar nga fėmijėt e Zadrimės. Organizimi ka qėnė mbėshtetur nė disa aktivitete tė pregatitura, animacion, sensibilizim, konkurs letrar, pikture, kampionate, trasmisioni televiziv pranė njė stacioni lokal. Eksperiencė pozitive e ndėrfutjes tė disa shkollave tė ndryshme nga fshatrat.

Nė kėto dy ditė kanė marrė pjesė rreth 4.000 persona.

Ka qėnė miratuar njė mbledhje firmash nė mbėshtetje tė iniciativės kundėr shfrytėzimit tė minorenėve shqiptar pėr lėmoshėn, prostitucionin, drogėn, emigracionin klandestinė.

 

18 Maj festa e “Shėn Leonardo Murialdos” ėshtė traditė aktivitete sportive me tė gjitha shkollat dhe Koncert Rinor nė qytetin e Fierit.

PĖRDORIMI I KOHĖS SĖ LIRĖ

 

Njė vėmendje e veēantė QSM ka rezervuar gjithmonė nė edukimin e tė rinjve edhe nė kohėn e lirė.

Pėrfshirja e tė rinjve nė animacion pėr mė tė vegjėlit, shiko Vera pėr fėmijė, pėr tė rritur tek tė rinjtė sensin dhe shijen e solidaritetit, tė vėmendjes pėr tė tjerėt, tė shėrbimit falas, pėr tė kaluar nė mėnyra tė ndryshme verėn, kohėn e lirė.

Strukturat e qendrės vijnė tė pėrdorura ēdo ditė nga rreth 200 tė rinj dhe fėmijė, pėr aktivitete sportive, kulturore, kurse tė kitarės, organos, teatrit, mbėshtetje shkollore, pėr tė gjetur miqėsi, pėr tė takuar persona tė rinj, pėr tė realizuar aktivitete… Qendra ėshtė njė ambient i disponueshėm dhe i hapur pėr tė gjithė, mbi tė gjitha pėr mė tė vegjėlit, mė tė mėnjanuarit, derisa ēdokush mund tė gjejė hapėsirėn e vetė, dhe tė rinjtė janė gjithmonė protagonistė tė vėrtetė tė jetės sė tyre.

Kampingu.

01.10.08.1995 Orikum

02-05.01.1996 Pėrmet

01-10.08.1996 Divjak

01-13.08.1999 Pishporo

23-29.08.1999 Durrės

03-06.01.2000 Vlorė

21-08.08.2000 Spille

27/07-14/08 2001 Spille

2-6.01.2002 Vlorė

21-28.07.2002 Gostim

1-14.08.2002 Spille

12-16-08-2002 Sarandė

1-13.08.2003 Orikum

1-13.08.2004 Orikum

1- 13.08.2005 Vlorė

1-13.08.2006 Orikum

1-13.08.2007 Saranda

Njė hapėsirė e rėndėsishme ėshtė rezervuar pėr festat, eskursione, seminare, takime me tė rinjtė nga qytete tė ndryshme, shkėmbime eksperience tė ndryshme me tė rinjė jo shqiptarė.

Njė eksperiencė e veēantė ka qėnė dhe pjesėmarrja e 40 tė rinjve nė Jubileun nė Romė 12-22 gushtė 2000 ku kanė marrė pjesė 2.000.000 tė rinjė nga e gjithė bota.

 

 

EMERGJENCA KOSOVARE

 

Mbėrritja e tė deportuarve kosovarė (1999) na angazhoi nė fronte tė ndryshėm:

Ndihma ushqimore. Me njė grup prej rreth 40 tė rinjsh vullnetarė janė ndjekur rreth 3000 persona. Pėrgjegjės pėr ndarjen e ndihmave humanitare kanė qėnė dy kryefamiljarė kosovarė, tė cilėt banonin nė strukturat e QSM.

Aktivitetet e kohės sė lirė: tė rinjtė kosovarė menjėherė u pėrfshinė nė veprimtaritė e oratorios, argėtuese, sportive, muzikore; pėr ta u hap njė kurs kompjuteri, dy kurse pėr gjuhėn angleze, dhe njė pėr atė italiane, nė bashkėpunim me CRS.

Pėrfshirja e fėmijėve kosovarė nė shkollat publike tė Fierit, duke i pajisur edhe me fletore, stilolapsa...

 

 


Publikime tė QSM-sė:

 

Ø      Nė bashkėpunim me Ministrivė e Punėve Sociale, IPRS, Engim, QSM  kanė bėrė njė studim tė titulluar “Emigrimi I minorenėve tė pashoqėruar  shqiptar, pėr rastet e Fierit”. Korrik 2002

Ø      Ka bshkėpunuar nė kėrkimet e ISS-IPRS “Riatėdhetėsimi vullnetar I minorėve tė pashoqėruar nė territorin Italian:analizė psikologjike I tė rikthyerve dhe kushtet e riintegrimit” Maj 1999

Ø      Ka bėrė njė video-kasetė  pėr  braktisjen e shkollės, Fier 2000

Ø      Pjesėmarrje si nje krijues lidhjesh nė koferenca tė ndryshme nė Itali dhe lidhje me subjektet e minorėve tė trafikuar  parandalimi dhe riintegrimi.

Ø      Ka marrė pjesė nė talk-shoė nė Shqipėri dhe nė Itali.Has participated in Italian and Albanian TV talk-shoės

Ø      Njė operator ka drejtuar njė program konsultimi psikologjik nė njė Radio lokale tė Fierit

Ø      Janė publikuar artikuj tė ndryshėm nė gazetat shqiptare dhe italiane (tė pėrditshme, javore, mujore)

 

 

Seminare tė organizuara

 

Ėshtė traditė e QSM-sė realizimi i aktiviteteve pėr formim, edhe nėpėrmjet seminareve, ku pėrmendim disa prej tyre:

 

1994, 1-5 korrik kurs pėr operatorė tė kohės sė lirė me operatorė italian

1994, 26-30 gusht kurse azhornimi dhe shkėmbim eksperience midis mėsuesve Shqiptar dhe Italinė

1995, 1-5 korrik tė rinjtė nė shėrbim tė mė tė vegjėlve

1996, 2-6 korrik  tė rinjtė dhe koha e lirė

1997, 10 tetor  tė rinjtė dhe bota e punės

1998, 25 prill tė rinjtė dhe formimi profesional

1998, 2-6 korrik tė rinjtė dhe sport

1999, 25 prill tė rinjtė dhe vlerat

 

12 – 17 maj 2000 seminar dhe takim me ekspertė italianė dhe me drejtorin e policisė sė Fierit, mbi problematikat delikuente, droga, problematikat rinore.

 

Mė 24 – 28.10.2000 faza e parė e seminarit “Me sy tė hapur”, nė bashkėpunim me ekspertė italianė (nga DAS) mbi problematikat e minorenėve tė pa shoqėruar nė Itali dhe mundėsitė pėr sistemimin e tyre nė Shqipėri.

Prill 2001 faza e dytė e seminarit “Me sy tė hapur”

 

Nga 23-28 Prill 2001  seminar nė Fier pėr shkėmbim eksperience dhe formimin reciprok pėr tė rinjtė, me edukatorėt dhe tė rinjtė rumun.

 

21-23 tetor 2001 trajnim me nxėnėsit e qendrės sė formimit profesional mbi parandalimin e trafikimit tė qėnieve njerėzore.

 

25 maj 2001 seminar i organizuar nė bashkėpunim me Drejtorinė Arsimore, DAS, Konsullatėn Italiane tė Vlorės, Policinė e Qarkut tė Fierit pėr problemet e brakstisjes shkollore dhe pėr emigrimin klandestinė tė minorenėve tė pashoqėruar nė Itali.

 

30 maj 2002 seminar “Integrami i rinisė nė jetėn shoqėrore – kulturore”

 

17–21 maj 2004 seminar “Formimi profesional, analiza dhe prospektivat e tė rinjve nė formimin profesional dhe nė botėn e punės”. Organizuar nė bashkėpunim me:Ministrinė e Punės dhe Ēėshtjeve Sociale Shqiptare, Komunitetin Europian, UNOPS, Ambasadėn Italiane, Pushtetin Vendor, Dhomėn e Tregėtisė–Fier, Zyrėn e Punės-Fier, Engim-Italian, QFP tė Romės dhe Viēencės, nė fund tė sė cilės u firmos njė marrėveshje midis Qendrės Sociale Murialdo Bashkisė Fier dhe Dhomės sė Tregėtisė pėr Praktikė dhe Aprendistė.

 

18 Mars 2005, nė bashkėpunim me Bashkinė, Dhomėn e Tregėtisė, Zyrėn e Punės, Drejtoria Arsimore, Engim, ėshtė organizuar njė seminar formimi i vazhdueshėm pėr tė rriturit.

17 Maj 2006 seminar “Tė drejtat e minorenėve”

 

18 Maj 2007 seminar “Europa +Shqiperia= ecje”, seminar i zhvillua r ne bashkėpunim me komunitetin Europian ne Tirane

 

15 qershor 2008 formim profesional “Realitet, mundesi prospektiva” ku kane marre pjese Qendra e Formimit Profesional, Drejtoria Arsimore, drejtuar nga drejtori i pergjithshem i Sherbimit Social Shteteror.

 

Ēdo fundjave te gushtit zhvillohen seminare formimi pčr formatorč me bashkėpunim edhe me specialistč tč huaj.

 

 

PROJEKTE TĖ PARASHIKUARA

 

·        Fuqizim i qėndrės sė formimit profesional me ndėrtimin e njė ofiēine pėr kurset e mekanikėve dhe elektroautėvė;

·        Kurse tėedukimit shoqėror dhe demokratik, si pėr subjektet private, ashtu edhe pėr administratorėt dhe funksionarėt publikė;

·        Kurse pėr organizatorė kulturorė e sportivė;

·        intensifikim ishkėmbimeve tė mėsuesve;

·        kurse pėr punonjės socialė pėr ndėrhyrje edukative tek tė miturit nė rrezik dhe pėr lartėsimin e gruas. Falė edhe njė bashkėpunimi tė frytshėm me shoqata tė ndryshme italiane

·        Lidhur ngushtė me qendrėn e formimit profesional ėshtė pėrpunimi i projektit tė fillimit tė ndėrmarrjeve tė vogla tė punės, qė do tė ndihmojnė tė rinjtė qė frekuentojnė qendrėn tonė tė ndėrmarrin veprimtari prodhuese mė vete dhe nė shoqėri.

 

 

 

 


Versione per stampa
 
2007 © Congregazione di S. Giuseppe - Giuseppini del Murialdo - Tutti i diritti riservati • Informativa sulla Privacy
Design & CMS: Time&Mind